Haft Richelieu
  Haft z grupy haftów ażurowych
     " Haft richelieu – biały haft z dzierganymi ażurowymi kompozycjami, zapełnionymi słupkami, pajączkami, umieszczanymi w miejscu wyciętej tkaniny.
     Kolebką haftu richelieu były okolice Wenecji we Włoszech, dlatego nazywa się go również haftem weneckim. Był najbardziej rozpowszechniony i największym powodzeniem cieszył się we Francji, w szczególności na dworze królewskim Ludwika XIII. Znawcą i miłośnikiem haftów był książę Armand Jean Richelieu. Od Francji stopniowo przyjęły go inne kraje Europy, do Polski dotarł na początku XX wieku. Haft richelieu w okresie międzywojennym zapomniany w dzisiejszych czasach przeżywa prawdziwy renesans.


     Haft richelieu swój niepowtarzalny urok zawdzięcza różnorodnym motywom o ciekawych formach i ażurowym przęsełkom wraz z pajączkami, tworzącymi misterną, ażurową koronkę. 
     Ponadto haftem tym można wzbogacić wiele przedmiotów użytkowych, wykonanych oczywiście z tkaniny. Przykłady można mnożyć, a wszystko zależy od inwencji artystycznej i fantazji hafciarki."

     Tyle z definicji  , dla mnie haft richelieu jest niezwykle urzekającą sztuką, wprawdzie wymaga precyzji, cierpliwości, mnóstwa czasu a nade wszystko serca,  ale efekt końcowy  jest  urokliwy  niezależnie od rodzaju haftu i z nawiązką  wynagradza trud włożony w wykonanie haftu , tak przynajmniej jest w moim przypadku.
     Początkowo haftowałam korzystając z gotowych wzorów , były to obrusy bieżniki itd. robione dla siebie lub jako upominki dla rodziny i znajomych , z czasem zaczęłam projektować własne wzory serwet , kartek i różności  zdobionych haftem – zapraszam do galerii
     Przez ostatnie kilka lat od kiedy stan zdrowia uniemożliwia mi powrót do pracy zawodowej , ulubiony haft stał się dla mnie sposobem na życie ,  chętnie przyjmuję zamówienia na ozdobienie haftem  serwet , bieżników , poduszek .......                     
Serdecznie pozdrawiam  Ania Włodarczyk