Haft płaski
  Haft ręczny
     „ Haft (z niemieckiego spięcie, spojenie):


     Wzór (ornament) wyszyty na materiale (tle), którym może być tkanina, rzadziej skóra, filc czy papier. Hafciarstwo to metoda ozdabiania tkanin, polegająca na wyszywaniu na nich wzorów za pomocą igły lub szydełka oraz nici i różnych dodatków.

      Odzież zdobiono w ten sposób już w zamierzchłej przeszłości. Mistrzostwo w tym kunszcie osiągnęli między innymi peruwiańscy Indianie, żyjący w Ameryce Południowej jeszcze przed Inkami, oraz starożytni Chińczycy. Najdawniejsze przykłady haftów pochodzą z wykopalisk z V-IV w. p.n.e. w Attyce (dekoracja na lnie) oraz górach Ałtaj; w Polsce jest to m.in. piękny ornat przedstawiający sceny z życia św. Stanisława, który wykonano ok. 1504 r. 

     W ciągu wieków powstało wiele technik hafciarskich. Wszystkie polegają na wyszukiwaniu ornamentu wg. określonego wzoru w taki sposób, że elementy ozdobne wydają się doczepione do tkaniny będącej dla nich tłem (słowo 'haftowanie' pochodzi od niemieckiego wyrazu haften - być przyczepionym). 
Wyróżnia się następujące rodzaje haftu właściwego:
     

     - biały: atłasek, ścieg płaski, ścieg wypukły, wałeczek
     - kolorowy: ścieg cieniowany, satynowy, koloński, rozłupany, płomienisty
     - nićmi metalowymi: nakładany bez podkładu, na podkładzie, ścieg chorągiewny, bajorkiem; cekiny, koraliki, łezki „

     Kiedyś .. dawno temu ... mistrz Brzechwa napisał „..tańcowała igła z nitką ...” i taka właśnie igła z nitką , tańcząca w ręku babci i mamy była od dzieciństwa w moim życiu obecna , nie dziwota więc że haft stał się dla mnie ulubionym zajęciem , pozwalającym na złapanie oddechu po zabieganym dniu . Haft płaski , cieniowany to właściwie malowanie igłą i nićmi , wszystkiego co fantazja podpowie – od ornamentów kwiatowych po bajkowe krasnoludki – zapraszam do galerii.
     Przez ostatnie kilka lat od kiedy stan zdrowia uniemożliwia mi powrót do pracy zawodowej , ulubiony haft stał się dla mnie sposobem na życie ,  chętnie przyjmuję zamówienia na ozdobienie haftem  serwet , bieżników , poduszek itp.

     Hafciarstwo to moja pasja, najwyższa jakość gwarantowana.

Serdecznie pozdrawiam  Ania Włodarczyk